Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry - WINNICA

AKTUALNOŚCI


SZKOŁY W ZIELONEJ GÓRZE OD CZASÓW NAJDAWNIEJSZYCH AŻ PO WSPÓŁCZESNOŚĆ


 

31 maja br. w gościnnych progach Muzeum Ziemi Lubuskiej odbyła się druga odsłona spotkań z twórcami monografii „Historia Zielonej Góry”. Tym razem zaprosiliśmy prof. Bogumiła Burda (ubrana w togę bakałarza) oraz dr Małgorzatę Szymczak z Instytutu Historii UZ, by porozmawiać o kształceniu w Zielonej Górze na przestrzeni wieków. Rozmowę, którą rozpoczął dźwięk dzwonka wypożyczonego z jednej ze szkół podstawowych, moderował red. Alfred Siatecki.

W trakcie spotkania zdecydowanie najsilniej wybrzmiały zagadnienia związane ze szkolnictwem XIX i XX-wiecznym. Z tego okresu jest bowiem najwięcej dokumentów, a i pamięć uczestników spotkania pomagała w żywym toku dyskusji. Trudno było podczas oglądania slajdów towarzyszących rozmowie nie ulec magii minionych lat szkolnych i wspomnień z nimi związanych. Pojawiły się wspomnienia nie tylko o typach szkół, ale również o tym, co jest solą edukacji czyli o nauczycielach, a nawet o woźnych.

Oprócz zdjęć szkół dawnych i współczesnych można było też obejrzeć niegdysiejsze przybory do pisania oraz reprinty podręczników do kaligrafii. Poniżej kilka zdjęć ilustrujących wydarzenie, które zostało zorganizowane w ramach obchodów 800/700-lecia Zielonej Góry.