Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry - WINNICA

AKTUALNOŚCI


V GALA LITERACKA WINIARKA 2019


29 października 2019 r. w gościnnych progach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze odbyła się V Gala Literacka, podczas której wręczono Zielonogórską Nagrodę Literacką Winiarka. W tym roku jej laureatem został Eugeniusz Kurzawa, znany poeta, felietonista, członek Związku Literatów Polskich, a przede wszystkim osoba szczególnie angażująca się w  stworzenie miejsca będącego swoistym miejscem pamięci środowiska literackiego naszego miasta. W trakcie wieczoru nastąpiło także ogłoszenie wyników Konkursu Literackiego o Tematyce Zielonogórskiej. Wygrał go Adam Żuczkowski, niegdysiejszy zielonogórzanin, dziś mieszkające w Wolsztynie. Jurorów zachwycił zestaw jego wierszy poświęcony ulicy Zamkowej.

Ważnym punktem wtorkowej uroczystości było wręczenie Annie Konstanty, laureatce ubiegłorocznego konkursu, książki pt. „Cztery do kwadratu”. Tym samym TMZG Winnica wywiązało się z obietnicy i przygotowało publikację będącą formą nagrody. Książka, przygotowana w twardej oprawie, zawiera 16 opowiadań pisarki, które są podzielone na 4 bloki tematyczne.

Podczas Gali miała miejsce także premiera szóstego już numeru pisma społeczno-kulturalnego „Na Winnicy”. 

Muzyczną oprawę wieczoru zapewnił zespół „Biała ćma” w składzie Kajetan Suder i Sebastian Siuda, a całość poprowadził jak zawsze Mateusz Kasperczyk z Radia Index.

Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do znakomitej kadry WiMBP w Zielonej Górze za pomoc i zaangażowanie włożone w przygotowanie imprezy.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy wzięli w spotkaniu i zapraszamy za rok. 

Gala Literacka WINIARKA 2019 zrealizowana została dzięki pomocy finansowej Miasta Zielona Góra.

Polecamy lekturę artykułu Alfreda Siateckiego, który opisała Galę w 7. numerze pisma społeczno-kulturalnego "Na Winnicy".... zobacz