Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry - WINNICA

AKTUALNOŚCI


4. GALA LITERACKA WINIARKA 2018


 

 

W piątkowe popołudnie (26 X br.) w przyjaznych nurach Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbyła się uroczystość 4. Gali Literackiej WINIARKA 2018 organizowanej przez Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA.

Zanim jednak doszło do uhonorowania tegorocznych laureatów, organizator wydarzenia wywiązał się ze zobowiązania i wręczył Halinie Bohucie-Stąpel (ubiegłorocznej laureatce) książkę, będącej nagrodą za zwycięstwo w 2017 roku. Publikacja „Szacun Panie Jurandot. Ballady podwórkowe na wesoło” to zbiór humorystycznych wierszy odnoszących się do różnych postaci i faktów historycznych, zawierających także elementy zielonogórskiego życia społecznego. Do tomiku dołączona jest również płyta zawierająca trzy ballady. Autorka po otrzymaniu książki z właściwym sobie entuzjazmem i temperamentem zarecytowała jeden z wierszy wzbudzając i śmiech, i aplauz wśród widowni.

W znacznie już poważniejszych nastrojach realizowana była kolejna część wieczoru. Przewodnicząca jury Konkursu Literackiego o Tematyce Zielonogórskiej – Alina Polak-Woźniak odczytała werdykt jury. W nominowanej czwórce znaleźli się: Andrzej Kędzierski, Anna Konstanty, Anna Piliszewska oraz Czesław Sobkowiak. Ostatecznie jury zdecydowało., że laureatką nagrody zostaje Anna Konstanty za opowiadanie „Dziewczynka z zapalniczką”. Jak zawsze w przypadku tej nagrody – w dniu ogłoszenia wyników zwyciężczyni otrzymała tylko dyplom - na pełną jej realizację będzie musiała poczekać do roku przyszłego. Wtedy to ukaże się sfinansowana przez TMZG Winnica, książka zawierająca opowiadania autorki.

Najważniejszym punktem wieczoru było wręczenie Zielonogórskiej Nagrody Literackiej WINIARKA 2018. Informację o decyzji Kapituły odczytał Alfred Siatecki, który przedstawił także laudację na cześć laureata. Został nim Krzysztof Koziołek, którego dotychczasowe dokonania, a zwłaszcza ostatnia książka „Wzgórze Piastów” ujęły członków Kapituły. Wręczenia Nagrody dokonała wiceprezydent Zielonej Góry Wioleta Haręźlak oraz prezes TMZG Winnica Ryszard Błażyński. Literat otrzymał piękną statuetkę Winiarki autorstwa rzeźbiarza Roberta Tomaka. Nagroda miała także po raz pierwszy wymiar finansowy.  

Miłym akcentem 4. Gali Literackiej było ufundowanie przez Panią Prezydent statuetki Winiarki dla Roberta Rudiaka. laureata pierwszej edycji konkursu. W roku 2015 zwycięstwo miało tylko wymiar honorowy. Zaskoczony R.Rudiak ucałował statuetkę i powiedział, że cieszy się, iż nie ma ona charakteru przechodniego.

 
 

 

Na zakończenie spotkania goście mogli zapoznać się z najnowszym numerem pisma „Na Winnicy”, będącego swoistą kroniką społeczno-kulturalnej aktywności mieszkańców naszego miasta, w tym członków naszego stowarzyszenia.  

Galę, podobnie jak w roku ubiegłym, prowadził znakomity Mateusz Kasperczyk. Przestrzeń czasową pomiędzy kolejnymi punktami programu wypełniali z wybornie i z klasą Alan Racz (saksofon) oraz Hubert Lachacz (fortepian).


Wydarzenie zostało zrealizowane przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra.