Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry - WINNICA

AKTUALNOŚCI


5 grudnia 2024 r. odbyła się uroczystość wręczenia dorocznej nagrody Przyjaciel Zielonej Góry, przyznawanej przez Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry "Winnica" jednostkom mającym doniosły wpływ na kreowanie pozytywnego wizerunku Winnego Grodu. Poniżej relacja, którą przygotował Szymon Płóciennik na profilu Miasta Zielona Góra (Facebook).

 

Adam Bagiński i Aldemed ze statuetkami Przyjaciół Zielonej Góry!
Znanego malarza i największe prywatne centrum medyczne w Zielonej Górze nagrodzono podczas czwartkowej gali w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Statuetki po raz czwarty przyznało Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry "Winnica".
 

"Winnica" dopiero co, wspólnie z zielonogórskim oddziałem Związku Literatów Polskich, organizowała w muzeum jedną galę - literacką (nagrodę Winiarki otrzymał Tomasz Czyżniewski –  regionalista i dziennikarz z „Łącznika Zielonogórskiego”), a już w czwartek, na kolejnym spotkaniu, przyznała statuetki Przyjaciela Zielonej Góry. Nagrody są wręczane osobom i instytucjom, które – jak mówił Ryszard Błażyński, prezes Winnicy - mają doniosły wpływ na rozwój i kreowanie pozytywnego wizerunku Zielonej Góry. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski.
Tytuły Przyjaciela Zielonej Góry i statuetki autorstwa Roberta Tomaka otrzymali w kategorii indywidualnej Adam Bagiński, jeden z najbardziej znanych i cenionych zielonogórskich malarzy, a w zbiorowej – Aldemed Centrum Medyczne. Laureatów wybrała kapituła pod przewodnictwem Ryszarda Błażyńskiego.

Aldemed działa od 1996 r. Początki były skromne. Zaczęto od przyjmowania pacjentów w kilku gabinetach lekarskich na jednym piętrze kamienicy przy al. Niepodległości. Dziś Aldemed zapewnia kompleksowe usługi medyczne dla mieszkańców. Pacjentów przyjmuje w trzech dużych ośrodkach: przy al. Niepodległości 1, filii Zastal przy ul. Towarowej i w filii Śląskie” – odczytywał laudację Jan Zelek, sekretarz kapituły. „To największy w Zielonej Górze niepubliczny zakład opieki zdrowotnej. Pod opieką lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej jest 36 tysięcy pacjentów, ale to nie wszystko. Przyjmują tam specjaliści, z których pomocy korzystają pacjenci z całej Zielonej Góry” – dodawał.
Adam Bagiński urodził się w 1940 r. w Toruniu, ukończył Wydział Sztuk Pięknych na tamtejszym Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W wieku 27 lat zamieszkał w Zielonej Górze. „Jego prace są znakiem artystycznym Winnego Grodu. Rozsławiają urodę miasta i są jego ambasadorami w kraju i za granicą” – mówił Jan Zelek. „W twórczości Bagińskiego dominuje malarstwo olejne i akwarele. Pejzaż i przyroda od dekad stanowią jeden ze składowych tematów jego sztuki. Przez wiele lat najczęstszym motywem twórczości artysty był krajobraz Zielonej Góry z perspektywy Winnego Wzgórza, z rozpoznawalnym elementem obiektów śródmieścia. Z biegiem czasu w twórczości Adama Bagińskiego nastąpiła ewolucja formuły malarskiej i artysta zaczął stopniowo odchodzić od figuracji na rzecz przedstawień abstrakcyjnych. Zarówno te starsze, jak i współczesne prace malarza są wyraziste i od pierwszego spojrzenia rozpoznawalne niemal jak odcisk palca” – tłumaczył.
Adam Bagiński z powodu choroby nie mógł odebrać statuetki. Był za to doktor Ryszard Szcząchor – założyciel Aldemedu, który do muzeum przyszedł razem z córką Moniką – prezes centrum medycznego.
- Parę nagród już w życiu odebrałem, ale są różne nagrody. Są takie, że są, bo są. Są te ważne, ale są też nagrody najważniejsze, sprawiające wiele radości i satysfakcji. Ta dzisiejsza jest dla mnie bardzo ważna. Ale nie tylko dla nas, przede wszystkim dla naszych pracowników i całego Aldemedu – mówił.
Ryszard Szcząchor opowiadał o początkach Aldemedu i rozwoju firmy. Zdradził też, skąd wzięła się nazwa przychodni. – To prozaiczne. Z zawodu jestem lekarzem ze specjalnością alergolog i dermatolog. Wziąłem pierwsze litery „al”, „de”, dodałem medycyna, bo tym się zajmujemy, i powstał Aldemed. Taka krótka, a taka fajna i przyjemna – tłumaczył. Mówił, jak stopniowo powiększał przychodnię przy al. Niepodległości, systematycznie wykupując kolejne mieszkania prywatne w kamienicy. Opowiadał też, jak z czasem powiększał działalność o kolejne specjalizacje, jak przejął i rozbudował przychodnię przy ul. Towarowej.
- Dzięki laureatom Zielona Góra jest nie tylko mądrzejsza, piękniejsza, bogatsza, ale i zdrowsza. Dziękujemy, bo jesteśmy chyba w większości beneficjentami tego miejsca. Aldemed już na trwałe wrósł w Zieloną Górę – mówił Jarosław Skorulski, naczelnik miejskiego wydziału oświaty, kultury i sportu.
Podczas gali wystąpili studenci Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego pod kierunkiem prof. Marzanny Rudnickiej.
Do tej pory tytuł Przyjaciela Zielonej Góry otrzymali: Uniwersytet Zielonogórski, prof. Hieronim Szczegóła, Muzeum Ziemi Lubuskiej, prof. Czesław Osękowski i Zielonogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Szymon Płóciennik

 

 

fot. Alicja Błażyńska