Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry - WINNICA

AKTUALNOŚCI


JERZY FEDRO. Punkt widzenia 30/60


 

.

10 marca 2017 roku o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy jubileuszowej Jerzego Fedry. Wernisaż z udziałem autora odbędzie się w gmachu Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, które razem z naszym stowarzyszeniem jest współorganizatorem tego wydarzenia.

 

Jerzy FEDRO urodził się w 1957 roku w Zielonej Górze. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Pracę dyplomową z zakresu grafiki warsztatowej obronił w 1987 roku w pracowni prof. Tadeusza Jackowskiego. W roku akademickim 1988/1989 był stypendystą ministra kultury, a w 1990 wojewody zielonogórskiego. W latach 2004-2007 jako laborant prowadził zajęcia w pracowni wklęsłodruku ze studentami Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego.Od 2011 roku współpracuje z ogólnopolską siecią Strefa Rysunku i zajmuje się pracą pedagogiczną.Od dwudziestu czterech lat jest członkiem Okręgu Zielonogórskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, a w latach 2010-2011 pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego ZPAP.

Uprawia grafikę warsztatową, projektowanie graficzne, malarstwo, pastel, prasowy rysunek tematyczny i satyryczny.

Zajmuje się ilustracją książkową oraz realizuje projekty okładek. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień , a jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp., Państwowym Muzeum w Majdanku, Współczesnej Galerii Sztuki Sakralnej w Kielcach oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Wziął udział w trzydziestu wystaw indywidualnych oraz ponad stu zbiorowych w kraju i poza granicami kraju.

 Ważniejsze realizacje artystyczne:
• cykl 12 grafik odnoszących się do symboliki chrześcijańskiej pt. Genesis (2005 – 2008);
• zestaw 23 akwarel Zielonogórskie winiarstwo przygotowany na zmówienie Muzeum Ziemi Lubuskiej (2007-2009);
• portrety i karykatury ważnych postaci lubuskiego środowiska kulturalnego, politycznego i naukowego (2009 - 2017);
• projekty okolicznościowych monet na 775-lecie lokacji Miasta Gubin „6 Gubinek” (2009-2010);
• projekt herbarza oraz medalu okolicznościowego Sapientia et labora dla Zrzeszania Prezydentów Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego (2009-2010);
• cykl 30 grafik z architekturą przygotowany do wystawy promującej Urząd Miasta w Gubinie w Parlamencie Europejskim w Brukseli (2010);
• projekt medalu Honorowy Obywatel Miasta Gubina (2012).Na wystawie przedstawione zostaną różne formy ekspresji artystycznej Jerzego Fedry. Znajdą się na niej wczesne prace graficzne oraz znakomity cykl "Genesis" ukazujący nie tylko biegłość warsztatowa, ale również jego twórczą dojrzałość. Miłośnicy akwarel będą mogli poznać urocze prace obrazujące tradycje winiarskie Zielonej Góry, które przed dekadą artysta przygotował na specjalne zamówienie zielonogórskiego Muzeum. Będą też projekty, szkice ołówkiem, no i oczywiście portrety i karykatury. Stanowiące dziś znakomity dokument życia kulturalnego i... politycznego naszego kraju, miasta i regionu. Na wystawie nie mogło zabraknąć rysunków satyrycznych komentujących naszą rzeczywistość, za które artysta był wielokrotnie nagradzany. Prezentację dopełnią publikacje ukazujące dorobek ilustratorski artysty.
Zapraszamy - wieczór ubarwi minikoncert w wykonaniu Andrzeja Winiszewskiego. I jeszcze parę innych atrakcji.Termin wystawy:
10 III - 30 IV 2017

Kuratorzy wystawy:
Leszek Kania, Alicja Błażyńska