Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry - WINNICA

AKTUALNOŚCI


PAPCIO CHMIEL I JEGO PODOPIECZNI - zapraszamy na wystawę


6 lipca br. (środa) o godz. 17.00 zapraszamy miłośników komiksu na otwarcie wystawy pt. "Papcio Chmiel i Jego Podopieczni" ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

Jest to kolejna ekspozycja z cyklu Spotkania z Mistrzem, odbywającego się w ramach dorocznego Lata Muz Wszelakich. Współorganizatorami wydarzenia są: Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA, Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury.

Na wystawie pokazane zostaną prace Henryka J. Chmielewskiego znakomitego rysownika, którego śmiało możemy nazwać ojcem polskiego komiksu. Bohaterowie jego ksiąg – kultowe dziś postaci Tytusa, Romka i A’Tomka – towarzyszą już trzeciemu, a nawet czwartemu pokoleniu Polaków. Intrygują, bawią i wyostrzają zmysł obserwacji. Co ciekawe, nie tylko graficzne odniesienia postaci mocno utrwaliły się w naszej świadomości. Niektóre z tekstów umieszczonych w „dymkach” nad rysunkami, jak mówią wierni fani komiksu, żyją drugim życiem i często przywoływane są podczas rozmów.
Na wystawie można odnaleźć wybrane prace, ilustrujące przygody dwóch harcerzy i uczłowieczonego szympansa, zrealizowane od 1958 roku do 2013 roku. Oglądając je w jednej przestrzeni, prześledzić możemy zmiany, jakim podlegał ten komiks. Syntetyczna początkowo kreska Papcia Chmiela ewoluowała, stając się z czasem bardziej dynamiczna, a czarno-białe figurki ubrane zostały w kolory, z każdą kolejną dekadą coraz bardziej krzykliwe. Bohaterowie kreskówki z biegiem lat zaczęli eksplorować nie tylko nasz współczesny świat – na Ziemi i w kosmosie – ale i historię.

Wystawa i kopie prac wykonane zostały przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

Wystawa i kopie prac wykonane zostały przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie - See more at: http://mzl.zgora.pl/2016/07/06/12572/#sthash.bD1ZvS2C.dpuf