Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry - WINNICA

AKTUALNOŚCI 2018


Premiera książki Haliny Bohuty-Stąpel Szacun, panie Jurandot


12 grudnia 2018 r. w Sali Witrażowej zielonogórskiego muzeum miała miejsce premiera książki Halinki Bohuty-Stąpel "Szacun Panie Jurandot". I nie było to kameralne spotkanie literackie, ale prawdziwy benefis przygotowany i wyreżyserowany przez autorkę publikacji.
Podczas "Wieczoru z balladą podwórkową - profesje utracone" (bo taką nazwę nosiło to wydarzenie) wystąpiło ponad 20 wykonawców. Zaprezentowane zostały ballady, które znalazły się w tomiku oraz inne utwory liryczne, w tym króciutka parafraza Romea i Julii w wykonaniu grupy Te(a)trycy. Na scenie czarowała głosem Aleksandra Matusiak-Kujawska z nieodłączną gitarą, z kolei uczniowie zielonogórskiej bursy z ul. Botanicznej zaskoczyli oryginalną interpretacją Piosenki więziennej.  Ku uciesze publiczności, pojawili się także ubrani w stroje z epoki, przedstawiciele zawodów, których użyteczność już przeminęła.
Halinka Bohuta-Stąpel dwoiła się i troiła. Deklamowała swoje utwory, grała na fortepianie, wymyślała puenty skrzące humorem i pięknie honorowała artystów. Odpowiadała też na pytania moderatora, którego to zadania podjął się dr Janusz Łastowiecki (nasz wiceprezes!), nieustępujący poetce swobodą i dowcipem. Widzowie co rusz głośno wyrażali swój entuzjazm - raz śmiechem, raz oklaskami. Prawdziwy jednak hit pozostawiono na deser. Dwunastoletni Adaś, jeden z dwóch braci Skalskich, przebranych za ulicznych gazeciarzy, zaśpiewał wpisującą się w klimat spotkania piosenkę, która podbiła serca nie tylko brunetek i blondynek, przybyłych na spotkanie, ale też i tych dam o srebrnej już fryzurze. Wykazał się przy tym i chłopięcym wdziękiem, i znakomitym głosem, na dźwięk którego publiczność oniemiała. 
Spotkanie trwało dwie godziny z okładem, a przecież na uczestników czekały jeszcze w Sali Zegarowej wykwintne nalewki przyniesione przez poetkę oraz słodycze i kawa ufundowane przez wydawcę. Sama autorka nie zdążyła nacieszyć się nimi, gdyż długo jeszcze podpisywała książki, przyjmowała gratulacje i rozdawała podziękowania.

Dla obowiązku przypominamy, że wydawcą książki "Szacun, panie Jurandot" jest Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA. Publikacja  jest formą uhonorowania Haliny Bohuty-Stąpel za zwycięstwo w ubiegłorocznej edycji Konkursu na Tekst Literacki o Tematyce Zielonogórskiej.
Dziękujemy wszystkim osobom, które były zaangażowane w realizację książki oraz przygotowanie spotkania (AB)

Zielona Góra
Zielona Góra
Zielona Góra
Zielona Góra
Zielona Góra
Zielona Góra
Zielona Góra
Zielona Góra
Zielona Góra
Zielona Góra
Zielona Góra
Zielona Góra
Zielona Góra
Zielona Góra
Zielona Góra
Zielona Góra
Zielona Góra
Zielona Góra
Zielona Góra
Zielona Góra